Ќофтиња од пилешко и спанаќ

За 4 лица

Ќофтињата се многу декоративни, па може да ги послужите во вид на канапеи во посебни пригоди.

Состојки:

500 г варено пилешко месо

1 кромид

300 г спанаќ

1 чешне лук

1 белка од јајце

сол

црн пипер

малку мускатно оревче

масло

Приготвување:

  1. Сварете ги пилешкото месо и кромидот во супата, па процедете ги и оставете ги малку да се изладат.
  2. Иситнете ги месото и кромидот во блендер, додајте исчистен спанаќ, мускатно оревче, лукче и зачини по вкус, па добро измиксирајте во фино пире.
  3. Додајте 1 белка во смесата за да ги поврзе состојките, па обликувајте ги ќофтињата.
  4. Наредете ги во плех обложен со хартија за печење, прелијте ги со малку масло и печете ги на 200 степени, 30 минути. Послужете ги со салата од рендана зелка и млад кромид.

Текст: Добра храна

Фото: Илустрација

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време