Ќофтиња и шпагети на италијански начин: За 15 минути ќе имате ручек на маса!

Врвен вкус

Време е со помош на сетилото за вкус да заминете за Италија

Состојки:
  • 2 колбаси
  • маст
  • 2 чешниња лук
  • 1 чаша црвено вино
  • 2 лажичиња песто-сос
  • 2 лажичиња неутрална павлака
  • вода
  • 100 г талјатели
Приготвување:

Излупете ги колбасите, земете ги парчињата и формирајте ќофтиња од нив. Пржете ги на маст и при крај додајте лук и чаша вино, па песто-сос и неутрална павлака.

Во зовриена вода ставете ги талјателите или некои други тестенини, сварете ги, па измешајте ги со ќофтињата и со сосот.

Ручек за 15 минути: Совршени тестенини со мирис на лимон и босилек за кои ќе извалкате само едно тенџере!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време