Нема да знаете за доста: Највкусни шампињони според рецептот на нашите баби (ВИДЕО)

Рецепт

Одлична идеја за ручек.

Доколку не сте одлучиле што ќе приготвите за ручек, од кујната на баба ви претставуваме рецепт со кој ќе ги воодушевите своите најмили.

Потребно е:

500 г шапињони

1 главица кромид

3 чешниња лук

маслиново масло

мешан зачин, сол

малку рендан кашкавал

магдонос

по желба бибер

Приготвување:

Шампињоните ги миете, и им ги отстранувате стебленцата. Во сад, ставете маслиново масло  или парче путер и динстајте го шампињоните во сопствената течност. Додајте го сечканиот кромид, па кога ќе се пропржат шампињоните, додајте го лукот и пржете уште две минути. Додајте зачини, сол и рендан кашкавал и на крај сечкан магднонос.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време