Фантастичен рецепт: Брза пица без тесто

Готвиме со Теа!

Ако немате доволно време за приготвување ручек, оваа брза пица без тесто е идеалното решение за вас!

Теодора Георгиевска секогаш не’ изненадува со вкусни и хранливи рецепти. Нејзиниот инстаграм-профил @gotvime.so.tea е вистинска инспирација! Сигурни сме дека оваа брза пица без тесто ќе ве инспирира за денешниот ручек.

Состојки:
 • 6 јајца
 • 1 поголема тиквичка
 • 2 супени лажици бело брашно (може и пченкарно, интегрално)
 • 2 супени лажици гриз
 • 1 кафено лажиче прашок за печиво
 • 2 супени лажици масло или стопен путер
 • сол
 • зачин италијанска мешавина или само оригано
 • 100 г кулен
 • 100 г моцарела
 • 1 поголем домат
 • свежи печурки
 • маслинки
Приготвување:

1. Да видиме што ни е потребно…

2. Убаво ги мешате состојките за тестото на пицата

3. Печете го тестото додека почне да се згуснува и да фаќа кора

4. Наредете ја пицата со моцарела, кулен, домати, печурки и маслинки

На здравје и добар апетит!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време