Денот по утрото се познава: Похувана пита со кашкавал и виршли!

Рецепт

Не морате да одите во продавница или пекара по вкусно печиво, ова можете да го направите и сами. Похуваната пита со кашкавал и виршли едноставно се топи во уста, а малите деца посебно ќе ја обожаваат.

Оваа комбинација на вкусови е без утка, а врз сето ова нема ни да ви одземе премногу време.

Состојки:

400 г кора за пита

4 виршли

150 г кашкавал на ленти

лебни ронки

масло

Приготвување:

Поставете три листа на кора една на друга. Премачкајте ги со претходно стопениот путер со четка помеѓу корите. Ставете го кашкавалот, па виршлите, а потоа завиткајте. Добиените ролати завиткајте ги и ставете ги во изматените јајца, па во презлата.

Распоредете ги во тепсија претходно подмачкана со истопениот путер. Печете во претходно загреана рерна на 190 степени на околу 25 минути.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.