3 рецепта за јадења од печени пиперки: Есен во едно залче!

Пробајте!

Кога во септември ќе замириса на печена пиперка, тоа е јасен знак дека есента пристигнала

Ви носиме три рецепта за јадења од печени пиперки…

Салата од печени пиперки

Состојки:

 • 4 црвени печени пиперки
 • маслиново масло, оцет, лук, сол

Приготвување:

Печените пиперки излупете ги и исцедете ги. Потоа, зачинете ги со маслиново масло, јаболков оцет и лук. Ако сакате, можете да додадете кајмак или павлака.

Печени пиперки полнети со сирење

Состојки:

 • 8-12 пиперки
 • 1/2 шолја меко козјо сирење
 • зачински билки – магдонос, оригано, лук
 • маслиново масло
 • бибер и сол

Приготвување:

Измешајте го сирењето со зачините и со него наполнете ги исчистените пиперки. Наредете ги во огноотпорен сад и запечете ги на 200 степени околу 20 минути. Доколку сакате, можете да ги прелиете со неутрална павлака и да ги потпечете. За декорација ставете свеж магдонос.

Супа од пиперки

Состојки:

 • 1 голема печена пиперка
 • 1/3 шолја индиски ореви
 • 1/3 шолја вода
 • 1/2 кафена лажичка хималајска сол

Приготвување:

Наведените состојки сомелете ги во блендер, сипете ги во сад и додајте магдонос или свежо сечкана црвена пиперка.

(Видео) Вкусен специјалитет: Запечени пиперки полнети со леб и сирење!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време