Здраво, слатко и од само две состојки? Имаме рецепт за вкусни колачиња

Дали имате само банани и овес? Наместо стандардниот рецепт, еве како да направите колачиња.

Овие колачиња од овесна каша и банана со две состојки се вкусни колачиња за појадок и не содржат брашно или рафиниран шеќер! Покрај тоа, тие се крцкави однадвор и меки одвнатре и се идеални за јадење со млеко. Можете исто така да мешате путер од кикирики, суво грозје или малку мелено чоколадо за готвење, но верувајте ни, оригиналниот рецепт е доста сладок за сечиј вкус. И покрај тоа што се нискокалорични и здрави, тие се богати со натриум, протеини и јаглехидрати.

Рецепт за вкусни колачиња

Состојки:

  • 1 зрела банана
  • 1 чаша инстант овесна каша

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 ° С. Во поголем сад додадете овесна каша и банана и мешајте со вилушка додека смесата не се изедначи рамномерно. Ако планирате да користите некои адитиви, измешајте ги на крајот.

Од смесата, креирајте 8 кружни топчиња и ставете ги на плех за печење, така што ќе бидат разделени најмалку два сантиметри. Лесно притиснете ја секоја топка за да изгледа како класично колаче.

Печете околу 15 минути додека колачињата не поруменат, ставете ги во фрижидер и чувајте ги во фрижидер до три дена.

Испробајте и: Запечено свинско со павлака и со кашкавал

 

ФОТО: Shutterstock

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време