Зачинето со љубов: Пробајте ги овие превкусни колачиња од лешник!

Мора да ги пробате!

Овие колачиња се зачинети со најважната состојка за добар вкус – љубовта

Ве запознаваме со Ана Ќурчиевска, гастро-мајсторката што стои зад блогот „Зачинето со љубов“ (zacinetosoljubov.mk) и инстаграм-профилот @zacinetosoljubov. Овој пат таа ни приготви превкусни колачиња од лешник, кои мора да ги пробате!

Состојки:

За колачињата

  • 1 чаша лешници
  • 1 чаша урми
  • 2 лажици какао во прав

За филот

  • ½  чаша урми
  • 5 лажици вода

За декорација

  • кокос
  • ореви
  • лешници
Приготвување:

1. Ги блендираме урмите и лешниците

2. Со калап вадиме кружни форми од смесата

3. Филот од урми и вода го нанесуваме на колачињата

Послужете ги овие вкусни колачиња со чаша бадемово млеко!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време