За сладок почеток на денот: Торта од ванила

Заборавете на калориите и едноставно препуштете му се на уживањето!

Потребно е:

За кора: 2 јајца, 75 г шеќер, 75 г брашно

За крем: 0,5 л млеко, 3 жолчки, 150 г шеќер, 1 стапче ванила, 300 г слатка павлака, 20 г желатин

 Приготвување: прво, направете кора така што ќе ги изматите јајцата со шеќерот, па ќе го додадете и брашното. Печете ја во загреана рерна на 180 степени, 6 минути. За тоа време, зовријте го млекото со стапчето ванила, а потоа изматете ја жолчката со шеќерот и зовријте ги во млекото.

Додајте желатин и почекајте да се излади малку.

Во изладениот крем, додајте изматена слатка павлака.

Украсете со овошје по избор и со рендано чоколадо.

Текст: Н. Човиновска

Фото: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време