Волшебен ориентален вкус: Оригиналниот турски сутлијаш е десерт за вистински сладокусци!

Вкус за паметење

Доколку сте љубители на сутлијашот, тогаш ова е вистинско време да пробате оригинален рецепт од Турција

Состојки:
  • 6 шолји вода
  • 2 шолји ориз
  • 3 шолји млеко
  • 15 сушени лажици шеќер
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • 1 пудинг од ванила
  • цимет по желба
Приготвување:

Ставете вода на шпорет, па кога ќе зоврие, сипете го оризот и мешајте да не загори. Кога ќе биде речиси готов, додајте млеко, шеќер и ванилин шеќер. Кратко пред крајот, додека смесата сè уште е ретка во неа изматете го пудингот кој претходно сте го помешале со малку млеко. Оставете да зоврие еднаш, па тргнете го од рингла. Сипете ја смесата во мокри садови и додајте цимет по желба.

Десерт од нашето детство: Кремаст, млечен и божествен сутлијаш!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време