Вкусно задоволство од тегла: Пробајте го овој мешан мармалад без конзерванси

Се' за храна!

Мармалад со освежителен и ароматичен вкус, со умерена блажина

Одличен, здрав и вкусен рецепт за мармалад без конзерванси. Побарајте ги и другите рецепти на Катерина на нејзиниот инстаграм-профил @katerina.shambevska или на sezahrana.mk.

Состојки:
  • 4 кг зрели праски
  • 2 кг јаболка
  • 2 кг црни сливи
  • 800 г кафен шеќер
  • свежо цеден сок од половина лимон по желба
Приготвување:

1. Измијте го овошјето

2. Исечете го овошјето на парчиња и отстранете ги семките

3. Блендирајте го овошјето додека добиете густа кашеста смеса

4. Готовиот мармалад треба да биде густ и да има сјајна површина

Уживајте во фантастичниот вкус со „Се’ за храна“!

Извор: Добра храна

ФОТО: Катерина Шамбевска Спасеновска

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време