Вкусни приказни: Брз двослоен десерт

Рецепт на Весна Ѓурковска-Каеска

Пробајте го овој вкусен десерт со здрави состојки

Инстагра-профилот на Весна Ѓурковска-Каеска @vkusniprikazni изобилува со вкусни и интересни рецепти за вашите најмали. Овој двослоен десерт ќе ви заштеди многу време бидејќи брзо се приготвува, но не се препорачува за деца под една година поради медот. Пробајте!

Состојки:
  • 200 г тостиран лешник
  • 2 лажици кокосово масло
  • 10 свежи урми
  • 2 лажици путер од лешник
  • 100 г непечени индиски ореви
  • сок од еден лимон
  • 2 лажици мед или засладувач по избор
  • 1 лажица какао
Приготвување:

1. Процесирајте го тостираниот лешник со кокосовото масло, претходно потопените свежи урми и путерот од лешник.

2. Откако ќе се изедначи смесата, ставете ја во калапче и оставете ја во фрижидер да се олади и стегне.

3. Во меѓувреме пригответе го кремот. Блендирајте ги индиските ореви, кои претходно биле потопени во вода, со лимоновиот сок, медот и какаото. Може да блендирате додека добиете убава хомогена смеса или да оставите да се чувствуваат јатките.

4. Нанесете ги на претходниот слој што се оладил и зацврстил.

5. Израмнете со шпатула и декорирајте по избор.

Добар апетит!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време