Ве носиме на гастро-патување: Пробајте го овој фантастичен виенски колач!

Слатко задоволство

Колач што ќе ви ги разбуди сите сетила

Состојки:
  • 250 г пишкоти
  • 1 пудинг со вкус на ванила без готвење
  • 20 г ванилин шеќер
  • 250 мл млеко
  • 150 г шеќер во прав
  • 250 г маргарин
  • 4 лажици какао
  • 2 лажици рум

За декорација:

  • 2 лажици шеќер во прав

Приготвување:

1. Пудингот се мати со миксер, па се додаваат 200 мл ладно млеко и ванилиниот шеќер, со непрекинато матење.

2. Маргаринот се мати пенесто, па се додаваат шеќерот во прав и какаото. Потоа се поврзува со пудингот, па се миксира додека се добие изедначена смеса.

3. Тесен правоаголен калап се обложува со алуминиумска фолија, па се нанесува 1/3 од филот, колку да се прекрие дното. Потоа се распоредува еден ред пишкоти натопени во мешавина од млеко и рум. Се премачкуваат со 1/3 од филот. Потоа се нанесува вториот ред натопени пишкоти, па горе 1/3 од филот. Колачот се завршува со пишкоти натопени во млеко и рум. Се остава да се олади во фрижидер прекуноќ.

4. По ладењето, колачот внимателно се вади од калапот на тацна за послужување и се отстранува фолијата.

5. За декорација се посипува со шеќер во прав по желба.

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време