Торта Мафија: Највкусниот чоколаден десерт што секому му се допаѓа!

Ќе барате репете!

Сите го обожаваат овој десерт!

Потребни состојки:
 • 15 јајца
 • 15 лажици шеќер
 • 15 лажици ореви
 • 2 лажици презла
 • 2 лажици какао во прав

За првиот фил

 • 500 милилитри млеко
 • 2 пудинга од ванила
 • 1 маргарин
 • 250 грама шеќер

За вториот фил

 • 15 жолчки
 • 15 лажици шеќер
 • 1 маргарин
 • 100 грама суво грозје
 • 100 грама какао во прав
 • 100 грама суви смокви
 • 300 грама желе бонбони
 • 250 грама мелени бисквити
 • 4 реда стопено чоколадо

За декорација

 • 500 грама шлаг
Приготвување:

Изматете 5 белки во цврст снег, додајте 5 лажици шеќер и ореви, неполна лажица презла и какао и печете 20 минути на 180 степени. Така испечете 3 кори.

За првиот фил, сварете го пудингот во млеко со шеќер, па кога ќе се излади додајте изматен маргарин.

За вториот фил, изматете ги жолчките со шеќер и сварете ги на пареа, па кога ќе се изладат, додајте изматен маргарин, суво грозје, смокви, какао, бисквити, желе и чоколадо.

Филувајте на следниов начин: кора – прв фил – втор фил и повторувајте ја постапката додека не го потрошите материјалот. Озгора украсете со изматен шлаг и декорација по желба.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време