Старински колач со вишни: Незаборавен вкус кој веднаш ќе ве врати во детството!

Засладете се

Рецепт за едноставен но совршен десерт

Состојки:
 • 3 поголеми јајца
 • 150 мл масло
 • 400 мл млеко
 • 1 прашок за печиво
 • 200 г шеќер
 • 400 г брашно
 • 400 г гриз
 • домашни вишни или од компот
 • шеќер во прав, по желба
Приготвување:
 • Загрејте ја рерната на 180 степени Целзиусови.
 • Обложете плех или калап за печење со намрсена хартија или намрсете го и набрашнете го.
 • Во среден сад измешајте ги сите суви состојки.
 • Потоа, во друг, поголем сад, измешајте ги сите влажни состојки.
 • Најпрво изматете ги јајцата, а потоа додајте ги сите преостанати влажни состојки.
 • Сувите состојки внимателно додајте ги во влажните.
 • Добро промешајте и соединете ги во една еднолична смеса.
 • Сипете ја смесата во претходно приготвениот плех или калап за печење.
 • Печете во рерна околу 5 минути
 • Полека извадете ги од рерна, па на врвот посипете вишни за да не паднат на дното.
 • Потоа, повторно ставете ги во рерна и печете 20-30 минути на 180 степени Целзиусови додека колачот добие златна боја. Колачот е готов кога чепкалката со која ќе го прободете ќе излезе сува.
 • Украсете го десертот со шеќер во прав.
Колач од кокос со чоколадна глазура: Сочен и мек десерт што се топи во уста
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време