Сочни и здрави коцки со крем-сирење

Од кујната на Давор

Пробајте го овој вкусен десерт на нашиот гастро-мајстор

Си го купивте новиот готвач од нашиот гастро-мајстор Давор Панчевски? Неговата нова книга се вика „Dave’s Kitchen: најдоброто од македонската кујна“ и содржи 125 едноставни и вкусни традиционални рецепти, на кои ќе се потсетат повозрасните генерации, а помладите ќе имаат можност да ги научат. Целта на овој готвач е да ги оживее рецептите што потекнуваат од ова поднебје, а кои се по малку заборавени, претставени во модерно издание. Нивната автентичност е задржана, но променети се начинот на комбинирање состојки и сервирањето. Вистинско освежување за вашата трпеза! Додека да си го купите готвачот, пробајте ги овие сочни и здрави коцки со крем-сирење што ги приготви Давор за вас…

Состојки:
  • 200 г мелени ореви, лешници или бадеми
  • 3 лажици какао
  • 1 лажиче стевија
  • 80 г растопен путер
  • 1 лажиче екстракт од ванила

За филот

  • 300 г чоколадо со минимум 80% какао, стопено на пареа
  • 400 г неутрално крем-сирење
  • 1 лажиче екстракт од ванила
Приготвување:

1. Измешајте ги мелените бадеми, ореви или лешници, какаото, стевијата и ванилата.

2. Додајте го и стопениот путер и убаво промешајте.

3. Изматете ги со миксер крем-сирењето, екстрактот од ванила и стопеното изладено чоколадо. Прелејте ја претходно приготвената кора со овој фил.

Добар апетит и забавно готвење!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време