Сладолед што го намалува струкот: Трикот е само во еден додаток!

Вкусно и ефикасно

ФОТО: Shutterstock

Важно е да користите свежи ливчиња, а не сушени

За да се разладите, а притоа и да ослабите, не мора да се откажете од омилениот летен десерт. Се’ што треба да направите е да приготвите домашен сладолед со волшебна состојка, која истовремено ќе ве разлади и истанчи – нането!

Ви предлагаме две највкусни варијанти кои се приготвуваат неверојатно брзо и лесно!

Сладолед од лубеница

Состојки:
  • половина помала лубеница
  • неколку гранчиња нане
Приготвување:

Одвојте го плодот на лубеницата од кората и исечете го на парчиња, па ставете го во блендер. Скинете ливчиња нане, додајте ги во блендер, па изматете ги додека не добиете мазна смеса. Ако е премногу густа, додајте малку вода, па прелејте ја смесата во калапи за сладолед и добро изладете ја во замрзнувач.

Егзотичен сладолед

Состојки:
  • половина ананас
  • 1 краставица
  • 1 јаболко
  • 100 грама свежи листови спанаќ
  • 1 гранче свежо нане
Приготвување:

Иситнете ги сите состојки и ставете ги во блендер. Додајте малку вода ако е потребно, па прелејте ја смесата во калапи за сладолед. Ставете ја смесата во замрзнувач неколку часа.

Уживајте во слаткото освежување што ќе ви помогне да ослабите.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време