Штрудли од готови кори со крем од ванила и чоколадо: Брзо и едноставно!

Превкусно!

Ќе бидат на вашата трпеза за точно 40 минути!

Состојки:
 • 1 л млеко
 • пудинг од ванила
 • пудинг од чоколадо
 • 4 лажички мед
 • 2 лажици гриз
 • 50 мл масло
 • 200 мл кисело млеко
 • 10 г прашок за печиво
 • 2 јајца
 • 2 лажици шеќер
 • 6 кори за пита
Приготвување:

Измешајте малку млеко, мед, пудинг од ванила, а потоа истото направете го со пудингот од чоколадо. Во преостанатото млеко (450 мл) додајте ја смесата со ванила и мешајте додека се згусне. Тргнете го од оган и оставете го да се лади.

Истото направете го и со пудингот од чоколадо.

За премачкувањето, измешајте масло, гриз, јајца, прашок за печиво и кисело млеко. Добро измешајте. На првата кора намачкајте го премазот, на втората исто, а на третата нанесете го пудингот. Завиткајте и ставете ги во намрсен плех. Истото направете го и со пудингот од ванила.

На крај, премачкајте ги штрудлите со премазот. Печете на 200 степени Целзиусови, околу 35 минути.

Крем-штрудла со ванила: Подобра и од крем пита!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време