Шарени чоколадни јајца: Најубавиот Велигденски десерт се прави за неколку минути! (ВИДЕО)

Испробајте

Направете ги сами со помош на балони!

Сè што ви е потребно е чоколадо во боја и неколку балони.

Се топи чоколадото во микробранова печка или на шпоретот и се става во кеса за шлаг или за декорирање. Направете чоколадна мрежа околу балоните што претходно сте ги измиле и надувувале.

Ставете во фрижидер околу еден час добро да се затегне, а потоа прободете го балонот. Извадете го од чоколадото и тоа е тоа, ја добивте најинтересната декоративна храна за Велигден.

Покрај балоните, можете да користите и калапи по кои исто така ќе направите чоколадна мрежа.

Погледнете како изгледа целиот процес:

Прочитајте и: Правила за купување и подготвување јајца за Велигден: Колку време да се готват, колку можат да стојат надвор од фрижидерот

 

ФОТО: Printscreen Youtube

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време