Рецепт за гнездо од лешник: Колач кој прво се јаде кога сте на слава!

Рецепт

Пробајте го рецептот за вкусeн колач.

За време на подготовката за славите, на домаќинките им треба најмногу труд за да направат мали колачи. Доколку сте една од нив, пробајте го рецептот за гнездо од лешник кој ќе ве воодушеви. Подготовката е едноставна, а вкусот неверојатен.

Ти треба:

200 гр шеќер

200 мл вода

125 гр путер или маргарин

100 гр чоколадо за готвење

250 гр мелен бисквит (плазма)

150 гр мелени лешници

И повеќе:

мелени лешници

фил

Подготовка:

Сварете шеќер и вода. Кога ќе зоврие, тргнете од шпоретот, додадете путер или маргарин и чоколадо, мешате додека не се растопи. Потоа додадете мелени бисквити и мелени лешници и убаво измешајте.

Кога ќе се излади, направете топчиња, виткајте ги во лешници и со прстот направете вдлабнатина.

Ставете го во фрижидер да се излади и стегне, а потоа во вдлабнатините ставете го филот за нутела.

Совет:

Од оваа количина се направени околу 60 колачиња. Наместо мелени лешници, можете да ставите мелени ореви, колачињата ќе бидат многу вкусни со ореви.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време