РЕЦЕПТ: Манго-торта готова за 10 минути!

Да, да, добро прочитавте!

Дали би ни поверувале кога би ви кажале дека можете да направите вкусна торта и тоа за само 10 минути? Рака на срце, потребно е да постои во фрижидер уште некое време, за да се затегне убаво, но самиот процес на приготвување е мошне краток.

Најдобро е да ја направите тортата навечер и да ја оставите во фрижидерот до утрото.

Кремавиот дел е со манго и индиски ореви. Филот не е премногу цврст, но е сосема доволен за убаво да се сече тортата. А, што се однесува до вкусот, тој е целосно неодолив.

За толку интензивна жолта боја, додајте малку куркума во филот.

Торта од манго

Забелешка: овој рецепт е приспособен на калап од 15 сантиметри. Ако сакате поголема торта, внимателно пресметајте ги потребните состојки

СОСТОЈКИ:

Кора:

120 г ореви

120 г исчистени свежи урми

1/3 лажиче цимет

Фил:
250 г сурови индиски ореви

100 г цврст дел од кокосово млеко во конзерва (најдобро е да ја ставите конзервата во фрижидер еден час или два пред приготвувањето)

100 г свежо манго

3 лажици мед

1/2 лажичка куркума

1 лажица сок од лимон

ПРИГОТВУВАЊЕ:

Исечкајте ги оревите во блендер за да добиете ситна мелена текстура. Додајте ги преостанатите состојки и изматете ги во компактна смеса. Распоредете ја добиената смеса во калапот.

Во силен блендер ставете ги сите состојки за филот. Мешајте додека смесата стане хомогена и компактна. Нанесете ја над ретходната во калапот, па ставете го во фрижидер да се стегне.

ДЕКОРАЦИЈА:

Исечете го лимонот и / или мандарината на прстени, а мал дел од мангото на коцки. Ставете во замрзнувач да замрзне. Пред послужување на тортата, исечете ги прстените на помали парчиња и украсете го секое парче торта со коцки од манго.

Добар апетит!

Текст: Убавина и здравје

Фото: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време