Рај за непцата: Пробајте ги највкусните гнездо-колачиња

Вкусен десерт!

Ќе ви требаат само 40 минути за да ги приготвите овие колачиња!

Колачињата на Ана Марија Кузмановска се вистински рај за непцата. Посетете го нејзиниот инстаграм-профил @anamarija.k1 и пригответе некој од нејзините вкусни десерти.

Состојки:

За колачињата

 • 100 г бадеми (мелени во процесор или блендер)
 • 100 г кокос (мелен во процесор или блендер)
 • 200 г брашно
 • 2 јајца
 • 100 мл млеко
 • 3 лажици масло
 • 4 лажици какао
 • 5 лажици мед
 • 50 г кафеав шеќер

За филовите

 • путер од кикиритки
 • кокосово масло
 • мед
 • малини
 • желатин
 • топено чоколадо (по желба)
 • 3 лажици кокосово млеко
 • кокос

Приготвување:

1. Измешајте ги прво сувите, па влажните состојки и формирајте тесто

2. Формирајте топчиња и направете вдлабнатина во средина

3. Додека колачињата се печат, пригответе ги филовите по избор

4. Кога ќе се оладат колачињата, ставете го филот

Добар апетит!

Извор: Добра храна

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време