Посни мафини без масло: Совршени колачи за секој ден!

Не постои поедноставен десерт

Profimedia

Овој рецепт е одличен за пост на вода

Состојки:
 • 150 грама брашно
 • 150 грама мелени овесни снегулки
 • 300 милилитри вода
 • 3 лажици гриз
 • 1 кесичка прашок за печиво
 • половина кесичка сода бикарбона
 • 50 грама какао
 • 50 грама шеќер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • цимет
 • 2 изрендани јаболка
 • 2 изгмечени банани
 • кора од портокал или лимон
 • суво грозје
 • мелени ореви

Приготвување:
 • Измешајте ги прво сите суви состојки, па додајте ги водените и на крај постепено додавајте вода.
 • Добро соединете ја смесата и ставете ја во калап во кој претходно сте наредиле хартиени корпички.
 • Загрејте ја рерната на 220 степени, па печете ги мафините 15-20 минути.
 • Доколку немате калап, може да го ставите колачот во обичен плех и да го испечете цел.
 • Кога ќе бидат готови, може да ги наросите со шеќер во прав или да ги украсите со ливчиња бадеми.
loading...

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време