Подготвен за помалку од пет минути: Пробајте го овој здрав чоколаден мус

Здравите слатки закуски не се секогаш вкусни, но за среќа тоа не е случај со овој мус од чоколадо. Содржи авокадо, какао во прав и мед, а се што ви треба е добро да ги измешате овие три состојки и подготвен е здрав десерт.

Единствено што е важно за овој рецепт е дека авокадото треба да биде многу зрело, а можете да го збогатите додавајќи парчиња овошје, јаткасти плодови, лисја од нане или зачини, во зависност од вкусот.

Потребни состојки:

  • 50 гр какао во прав
  • 2 зрели авокада
  • 2 лажици мед
  • опционално за украсување 2 лажици сецкани ф’стаци по желба за гарнир и неколку семки од калинка.

Предлог за главно јадење: За сочно и меко месо полно со вкусови: Најдобрата маринада на светот!

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време