Панакота со шумско овошје

Вистински летен десерт

Пробајте го овој лесен летен десерт, кој претставува вистински рај за вашето непце, и верувајте дека ќе стане чест гостин на вашето домашно мени!

Состојки: 80 г слатка павлака, 60 г млеко, 5 г кафен шеќер, 25 г шеќер, 4 г желатин во ливчиња, 2 г стапче од ванила

Прелив: 50 г замрзнато шумско овошје, 10 г кристален шеќер

Приготвување:

Крем: измешајте ги млекото, павлаката и кафениот шеќер и ставете ги на оган да зовријат. Додајте ги стапчето ванила и разматениот желатин. Почекајте да се излади, па излејте ја смесата во садовите за послужување и ставете ја да се излади за време на ноќта. Пред послужувањето, прелејте со прелив од шумско овошје.

Прелив: сварете го овошјето со шеќерот и изблендирајте го.

Фото: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време