Палачинки со малини

„Бомба“ од различни вкусови што совршено се надополнуваат

Речиси и не постои човек што не сака палачинки. Но постојат различни вкусови во однос на филот – едни ги сакаат со чоколадо, други со мед и ореви, а трети со мармалад од малини… Токму затоа, во продолжение ви претставуваме рецепт за палачинки со нутела, џем од малини, банана, плазма-кекс… За секого по нешто!

Состојки: 200 г брашно, 3 јајца, 200 мл млеко, 100 мл газирана вода, сол, шеќер, маслиново масло, 70 г нутела-крем, 70 г банани, 50 г џем од малини, 30 плазма-кекс, чоколаден прелив, шлаг

Приготвување: во пластичен сад, прво ги матиме јајцата, го додаваме млекото и мешаме.

Лажица по лажица, го додаваме брашното и мешаме.

Додаваме сол, шеќер и маслиново масло.

На крајот ја додаваме газираната вода.

Од смесата печеме палачинка. Едната половина ја премачкуваме со нутела, а другата со џем од малина. Одозгора редиме кругови банана, наросуваме со мелен плазма-кекс и ја превиткуваме палачинката на половина.

Украсуваме шлаг, чоколаден прелив и со парчиња овошје.

Текст: Б. Стојменовиќ

Фото: Александар Велов

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време