Освежувачки топчиња од лимон и бело чоколадо: Кремасти, слатки, совршени! (ВИДЕО)

Пробајте!

Овој освежувачки десерт од лимон се приготвува толку едноставно што речиси невозможно е да се згреши при готвењето

Состојки:
  • 320 г бело чоколадо
  • 90 г павлака за шлаг
  • 80 г путер
  • кора од лимон
  • 30 г сок од лимон
  • шеќер во прав, по потреба
Приготвување:

Загрејте ја павлаката за готвење и ренданата кора од лимон, треба да станат врели, па оставете ги на страна 15-20 минути. Стопете бело чоколадо, па во него ставете ги исцедената павлака за шлаг со кората од лимон (се цеди за да се отстранат остатоците од кората, а смесата да биде мазна).

Додајте сок од лимон, промешајте за сето тоа добро да се поврзе, па додајте го омекнатиот путер и мешајте додека смесата стане мазна. Завиткајте го тоа во пластична фолија и оставете го да отстои неколку часа.

Потоа, смесата ставете ја во кеса за декорација и направете топчиња на масна хартија. Оставете ги во фрижидер половина час, па извадете ги, со раце формирајте топчиња и секое топче извалајте го во шеќер во прав.

Погледнете во видеото како да го приготвите овој десерт…

Кнедли со сливи без компири: Најлесниот рецепт за познатиот традиционален десерт!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време