Највкусниот старински колач со жолт фил: Рецепт што не смее да падне во заборав!

Меки кремасти коцки

Колач со незаборавен вкус

Состојки:

За тестото

 • 350 г шеќер
 • 1 ванилин шеќер
 • 2 јајца
 • 1 лажица сок од лимон
 • 400 мл млеко
 • 150 мл масло
 • 200 г мелени ореви
 • 400 г брашно
 • прстофат сол
 • 1 прашок за печиво

За жолтиот фил

 • 700 мл млеко
 • 100 г шеќер
 • 2 пудинга од ванила
 • 125 г маргарин или путер

За кафеавиот фил

 • 700 мл млеко
 • 100 г шеќер
 • 2 пудинга од чоколадо
 • 125 г маргарин или путер
Приготвување:

Прво се приготвува тестото. Изматете шеќер, ванилин шеќер, јајца и лажица сок од лимон додека добиете смеса со силно жолта боја. Полека додавајте млеко на најголема брзина, па намалете ја брзината и полека додавајте масло и мелени ореви, со непрестајно матење. Лажица по лажица додавајте и брашно претходно измешано со сол и прашок за печиво.

Голем плех од рерна добро подмачкајте го и посипете го со брашно, па прелејте ја смесата и печете на 170 степени 30 минути. Исклучете ја рерната и оставете го колачот внатре уште 10 минути. Потоа, извадете го и оставете го 20 минути во плехот да се лади, па извадете ја кората и пресечете ја на половина, за да добиете две големи, потенки кори. Едната вратете ја во плехот, ако треба израмнете ја со нож.

Пригответе го жолтиот фил. Разматете 2 пудинга од ванила во 100 мл млеко, а остатокот ставете го да зоврие со 100 г шеќер. Во сварениот пудинг додајте 125 г маргарин или путер и мешајте со маталка, додека целосно се стопи и соедини со филот. Прелејте го врз првата кора, па преклопете го со другата кора.

Кафеавиот фил пригответе го на ист начин како и жолтиот, па прелејте го врз другата кора.

Посипете сечкани ореви и оставете го да се лади најмалку 4 часа во фрижидер, а најдобро цела ноќ. Уживајте во вкусните, меки коцки!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време