Најдобар домашен сладолед од чоколадо

Подобро од ова не може!

Чоколадниот сладолед е идеален десерт доколку не можете да замислите ни ден без слатко…

Ви откриваме рецепт за најдобриот домашен сладолед од чоколадо. Совршен десерт за топлите денови и за вечерните забави…

Состојки: 5 белки, 10 супени лажици шеќер, 5 жолчки, 5 дл слатка павлака, 1 ванилин шеќер, 3 дл млеко., 200 г чоколадо за готвење, 100 г лешници.

 

Приготвување:

Ставете го млекото во тенџере да се загрее. Изматете ги жолчките во ничија и додајте го шеќерот. Додајте ги жолчките во топлото млеко и оставете смесата да се згусне како за пудинг. Тргнете го тенџерето од оган. Посебно изматете ги белките и додајте ги во тенџерето со подизладеното млеко и жолчки. потоа, изматете ја слатката павлака и додајте го растопеното чоколадо. Соединетете ги двете смеси (јајцата и млекото со слатката павлака и чоколадото). Добро промешајте и префрлетево чинија. Одозгора наросете со сечкани лешници. Оставете во замрзнувач најмалку 3 часа.

Фото: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време