Мини чизкејк: Десерт готов за 5 минути

Пробајте ја мини верзијата на добро познатиот десерт

Изненадете ги вашите најблиски со брз и вкусен десерт

Сакавте чизкејк што можете да го направите за 5 минути? Овој рецепт е токму тоа што го барате! Пробајте ја мини верзијата на овој десерт чиј вкус нема да ве остави рамнодушни.

Потребни состојки:
  • 3 големи ронливи бисквити по желба
  • 1 голема супена лажица стопен маргарин
  • 1 мало јајце
  • 50 грама крем сирење по желба
  • 2 големи лажици кисела павлака или јогурт
  • 1 голема лажица шеќер
  • Малку маргарин за мачкање
Начин на подготовка:

1. Изронете ги бисквитите .

2. Земете огноотпорна шолја и премачкајте ја со маргарин. Ставете ги изронетите бисквити во шолјата и прелијте ги со лажицата стопен маргарин. Втиснете ги бисквитите на дното на шолјата со прсти или лажица.

3. Изматете го јајцето. Додајте го крем сирењето, киселата павлака или јогуртот и лажицата шеќер, па сето тоа добро измешајте го.

4. Истурете ја смесата во шолјата каде што се наоѓаат бисквитите. Ставете ја шолјата во микробранова печка на посилна температура и печете најмалку 60 секунди или додека мини тортата со сирење не стане цврста на површината.

5. Извадете ја мини тортата од микробранова печка и оставете ја да се излади на собна температура. Потоа, внимателно одвојте ја од шолјата со нож, преместете ја на тацна и ставете ја во фрижидер да се излади.

Совет: Изладениот чизкејк можете да го украсите со свежо овошје по избор или да го надополните со прелив од шумско овошје. Добар апетит!

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време