Лудо тесто за брзи мини-крофнички од само две состојки!

Мора да ги пробате

Божествени воздушести топчиња

Во текот на карантинот, најмногу се потпревме на готвењето како најинтересна активност и собравме бројни одлични рецепти овој период.

Еден од нив е и рецептот што настанал од чиста досада и вклучува само две состојки, а станува збор за приготвување мини-крофнички, залчиња што сите ги обожаваме.

Жената што го измислила рецептот го споделила своето искуство на Твитер, а многумина решиле веднаш да го испробаат.

Состојки:
  • 140 г брашно
  • 190 мл јогурт

Напомена: Жената во рецептот користела таканаречено самонараснувачко брашно, кое го нема кај нас на пазарот, но ист ефект ќе добиете ако во обично брашно додадете лажиче прашок за печиво.

Приготвување:

Измешајте ги брашното и јогуртот, направете топчиња и пржете ги во масло.

Готовите крофнички посипете ги со шеќер, прелејте ги со чоколадо, шарени трошки или послужете ги со солени прилози по желба.

Пијани крофни: Однатре шупливи, однадвор крцкави – секому му успеваат со оваа тајна состојка!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време