Кремаст десерт од карамела: Не ви треба ни миксер ни рерна, се приготвува за миг, а вкусот е нереален!

Мора да го пробате!

Прекрасен кремаст десерт во кој ќе се вљубите

Испробајте нов десерт и уживајте во кремастите залачиња со вкус на карамела.

Состојки:
  • 100 г путер
  • 120 г пченично брашно
  • 1 л млеко
  • 170 г шеќер
  • 1 лажиче екстракт од ванила
  • 1 лажица пченкарен скроб
  • 300 мл вода
Приготвување:

Во подлабок сад ставете го путерот, па ставете го на оган да се стопи. Потоа, во стопениот путер додајте брашно, па добро измешајте, а потоа додајте цел литар млеко, но постепено и со мешање. Гответе на тивок оган, а потоа додајте 80 г шеќер, па повторно измешајте и додајте екстракт од ванила. Загревајте додека кремот стане погуст, како пудинг, а потоа оставете го да се олади, па сипете го во калап или сад.

Оставете го да се олади уште половина час, а во меѓувреме пригответе го преливот. Во помал сад измешајте пченкарен скроб и 200 мл вода, па добро измешајте за да исчезнат грутките.

Во тавче сипете 90 г шеќер и ставете го на тивок оган да се стопи. Кога ќе добие златна боја, во шеќерот сипете 100 мл вода, измешајте и во тоа додајте ја мешавината од пченкарен скроб и вода што сте ја приготвиле претходно. Повторно измешајте го сето тоа и ставете го на оган додека преливот од карамела стане погуст.

Сипете го преливот врз кремастиот десерт, распоредете го по целата површина и оставете го во фрижидер да се олади околу 30 минути.

Нема да можете да изедете само едно: Овие колачиња со карамела се полн погодок!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време