Колач со смокви: Неодолив брз десерт!

Пробајте!

Едноставен рецепт за вкусен десерт

Состојки:
 • 2 јајца
 • 1 ванилин шеќер
 • прстофат сол
 • 180 г цврст јогурт
 • 220 г кисела павлака
 • 160 г безглутенско брашно
 • 5 г прашок за печиво
 • 300 г свежи смокви
 • 2 лажици мед
Приготвување:
 • Во сад изматете јајца, шеќер и прстофат сол, па додајте јогурт и павлака и потоа промешајте.
 • Потоа, измешајте ги сувите состојки – брашното и прашокот за печиво.
 • Садот за печење внимателно премачкајте го со путер или со масло, па сипете ја смесата.
 • Исечкајте ги смоквите и рамномерно наредете ги врз смесата.
 • Печете ги во рерна на 180 степени Целзиусови, околу 25 минути.
Сладок шарен куглоф со јогурт: Мек миризлив колач без маргарин!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време