Колач од лимон и јогурт: Не сте пробале помек и посочен десерт!

Совршен десерт

Пробајте го овој едноставен рецепт и уживајте во залчињата што се паметат

Состојки:
 • 1/2 шолја брашно
 • прашок за печиво
 • прстофат сол
 • 1 л јогурт
 • 1 шолја шеќер
 • 3 јајца
 • лимон
 • масло
Приготвување:
 • Загрејте ја рерната 180 степени Целзиусови.
 • Премачкајте го плехот со малку путер.
 • Измешајте брашно, прашок за печиво и малку сол во еден сад, а во друг измешајте јогурт, јајца, шеќер и кора од лимон.
 • Измешајте ги сувите состојки и мокрите и додајте масло.
 • Прелејте ги состојките во плехот и печете околу 50 минути.
 • Додека колачот е во рерна, пригответе го сирупот што ќе го прелеете врз бисквитот.
 • Во сад загревајте го шеќерот додека не се стопи, додајте сок од еден лимон.
 • Кога ќе се испече колачот, извадете го од рерна, оставете го да се олади малку и прелејте го со сирупот.
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време