Чоколаден колач без брашно од само 4 состојки

Малку поздрава верзија на задоволството што ќе го обожаваат сите љубители на чоколадото!

За да ја направите оваа поздрава верзија на колач, набавете квалитетен путер од кикирики и темно чоколадо. Останатата работа ќе ја заврши блендерот! Совет плус: Ако апаратот е послаб и имате проблем со мелење овес каша, додадете малку вода.

Состојки:

  • 700 гр банани
  • 180 гр овес
  • 250 гр путер од кикирики
  • 180 гр (темно) чоколадо

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 180 степени.

Премачкајте долгнавеста тава за леб  со масло и обложете ја со хартија за печење.

Ставете банани, овес и путер од кикирики во блендер и измешајте ги во мазна смеса. Додадете поголем дел од чоколадото и промешајте. Истурете го тестото во калапот. Одозгора наредете тенки парчиња банана и остатокот од чоколадото.

Печете 25 до 30 минути, додека чепкалката со која ја прободевте средината да излезе чиста.

Прочитајте и: Џин-тоник со јагоди: Рецепт за освежителна летна верзија на вашиот омилен пијалак

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време