Бушави колачиња какви што се’ уште не сте пробале: Со овој додаток се највкусни

Рај за непцата

Направете го омилениот колач на овој начин и нема да погрешите

Состојки:
 • 4 шолји брашно
 • 4 јајца
 • 2 шолји шеќер
 • 2 шолји масло
 • 2 јогурта
 • прашок за печиво
 • вишни (по желба)
 • 400 грама чоколадо
 • 4 децилитри млеко
 • 400 грама кокос
Приготвување:
 • Издвојте ги жолчките од белките.
 • Измешајте со миксер брашно, јогурт, масло, шеќер, жолчка и прашок за печиво, па внимателно изматете снег од белки.
 • Намрсете го плехот, наросете го со брашно и додајте ја смесата за бисквитот.
 • Во неа додајте ги исчистените вишни и печете 40 минути на 180 степени Целзиусови.
 • Стопете го чоколадото со млеко.
 • За тоа време оладете го бисквитите, исечкајте ги на коцки и потопете ги во стопеното чоколадо, па извалајте ги во кокос.
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време