Бомбици од две состојки чиј рецепт е постар од 6000 години: Ова е најздравиот десерт на светот

Лесен за подготовка, а многу вкусен

Фото: профимедиа

Само една бомбица дневно ќе ви ја даде потребната енергија, ќе ве засити и ќе ви го зачува здравјето.

Комбинацијата од мед и сусамово семе содржи дури 182 елементи за човековото здравје, ја чисти крвта и го зајакнува имунитетот. Големиот удел на антиоксиданси со кои тие изобилуваат го спречува развојот на рак и други тешки болести.

Затоа не нè чуди што тие се консумираат веќе со векови. Рецептот за овие бомбици е стар повеќе од 6000 години, се споменува дури и во “Илијадата” на Хомер. Познат е и како грчки појадок, иако потекнува од подрачјето на Грција, Египет и Блискиот исток.

Потребни состојки:

• 300 гр. мед

• 300 гр. паста од сусамово семе

Пастата се припрема од мелени и лесно пропржени семиња од сусам, со малку сусамово масло (на една шолја семиња ставете две лажички масло). Изблендирајте ги семињата во блендер додека не добиете хомогена смеса.

Начин на подготовка:

– Добро промешајте ги состојките и направете бомбици

-Извалкајте ги во сусамово семе и оставете ги неколку часа во фрижидер за да се стегнат.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време