Без шеќер и јајца: Сладолед од „карамела”

Без грижа на совест и полн со Б-витамини, овој сладолед ќе ве освежи и ќе ве наполни со енергија.

Состојки:

  • 4 замрзнати банани (излупете ги и исецкајте ги на парчиња, замрзнете преку ноќ)
  • 2 суви урми
  • 1 лажичка екстракт од ванила
  • 1 лажичка путер од бадем
  • 60 мл бадемово млеко
  • 2 лажици какао
  • 2 лажици јаворов сируп

Подготовка:

Направете сос од какао – добро измешајте какао во прав и јаворов сируп и тргнете ги на страна. Измешајте ги сите други состојки во блендер (околу 20 секунди). Потоа запрете го блендерот и соберете ги состојките по работ и повторно вклучете го.

Повторете го процесот додека не добиете мазна и кремаста смеса. Доколку сакате, добиената мешавина кратко ставете ја во замрзнувачот за да ја направите малку поцврста.

Откако ќе заврши, истурете ја смесата за сладолед преку сос од какао и додадете малку путер од бадем за гарнир. По желба, украсете со кокосови снегулки, бобинки или други намирници.

Предлог за главно јадење: Мусака без месо: Летно јадење, лесно и вкусно!

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време