5 причини зошто треба да почнете со скокање јаже!

Ви откриваме зошто..

Дали скокањето јаже ве потсетува на вашето детство? Дефинитивно! Освен што е забавен и здрав за целокупното тело, овој кардио тренинг има многу придобивки.

Скокањето со јаже позитивно влијае на мускулите на целото тело – од раце, нозе, грб, стомак… Ќе ви ја подобри рамнотежата и координацијата, ќе согорува калории и ќе помогне при дишењето, што ќе станува поефикасно колку почесто ја изведувате вежбата. За почеток, работете со намален интензитет и со текот на времето зголемувајте го.

Најголемите здравствени придобивки од скокањето на јаже 

Кардиоваскуларно здравје: Скокањето со јаже го поттикнува вашето срце да пумпа и го зајакнува срцевиот мускул, што го прави одлична кардиоваскуларна вежба. Редовното прескокнување може да ја подобри издржливоста на срцето и белите дробови.

Согорува калории: Скокањето со јаже е аеробна активност со висок интензитет што може да помогне во согорувањето на калориите и да помогне во одржување на здрава телесна тежина. Според една студија објавена во списанието Medicine & Science in Sports & Exercise, 10 минути скокање со јаже може да согори до 100 калории, во зависност од интензитетот и тежината на личноста.

Зајакнување на мускулите: Скокањето на јаже вклучува многу мускулни групи, вклучувајќи ги мускулите на нозете, стомакот, грбот и рамената. Редовното вежбање може да резултира со зајакнување на овие мускули и подобрување на нивната издржливост.

Координација и агилност: Скокањето со јаже бара добра координација и агилност бидејќи вклучува прецизни движења на нозете, рацете и телото. Преку редовна пракса, можете да ги подобрите вашите моторни вештини и брзината на реакција.

Подобрување на коските: Може да помогне во зајакнувањето на коските и да ја спречи остеопорозата. Истражувањата покажаа дека активностите како скокање со јаже се корисни за здравјето на коските (извор: Журнал за применета физиологија).

 

Прочитајте и

Убавина и Здравје користи колачиња за да го подобри вашето искуство. Ќе претпоставиме дека сте во ред со ова, но можете да се откажете ако сакате. Прифати Дознај повеќе