Д-р Илбер Балажи, специјалист по ортодонција во „Би инвизибл“: Задоволство ми е кога создавам задоволни насмевки

Интервју за „Економист: Светот во 2020-та“

„Би инвизибл“ е дизајниран за лесна употреба од пациентите. Пациентите ја гледаат својата насмевка уште пред да почнат со третманот – и среќни се поради тоа.

Во рамките на годишното издание на престижниот „Економист: Светот во 2020-та“, кој во декември првпат излезе и на македонски јазик под ексклузивната лиценца на компанијата „Колор медиа плус“, разговаравме со д-р Илбер Балажи, специјалист по ортодонција во „Би инвизибл“, кој откри кои се предизвиците на неговата професија во новата година.

 

Огромно е задоволството кога гледаш задоволни насмевки, а уште повеќе кога сам ги создаваш. Во последнава година со „Би инвизибл“ (BeInvisible) успешно трансформиравме илјадници насмевки на нашите пациенти од Македонија, од Косово и од Албанија, а во последно време и од Србија, Бугарија, па и од подалеку, вели д-р Илбер Балажи, кој стои зад „Би инвизибл“, брендот на невидливи алајнери за корекција на забите и на загризот, кој веќе е популарен во целиот регион.

– Сè повеќе пациенти се интересираат за невидливите алајнери. Јасно е и зошто. Пред сè, луѓето се среќни кога ќе дознаат дека не им е доцна и како возрасни да ги подредат забите и да го коригираат загризот.

Многумина од нив во својата потсвест се имаат помирено со ортодонтскиот проблем што го имаат, мислејќи дека класичните протези со жици се единственото решение.

Воодушевувањето е уште поголемо кога ќе ги разберат сите предности на „Би инвизибл“, благодарение на кои секојдневниот живот на пациентите не се нарушува – објаснува д-р Балажи.

Предностите се навистина многубројни и неоспорни. Пред сè, алајнерите се невидливи – и ова не е само празна фраза. Може да го поминете целиот процес, а никој воопшто да не забележи дека сте се подложиле на некаков третман.

Втората клучна предност е што не се фиксни. Тоа значи дека можете да ги извадите додека јадете или во некоја специјална пригода.

Нема жици, а материјалот е пријатен, па тој што ги носи се чувствува удобно.

Уште еден адут на невидливите алајнери е што со специјален 3Д-софтвер им се овозможува на пациентите да го видат финалниот резултат уште пред да почнат со третманот и среќни се поради тоа.

– Ваквата проекција е голем исчекор во практиката и е исклучително искуство за пациентите. Обично, за да добиете некаква врвна трансформација, треба да се подложите на некаков непријатен процес. Овде не е така. Целиот третман од почетокот до самиот крај е едноставен, пријатен и пријателски, а резултатот, идеалната насмевка, е само јаготката над целото тоа задоволство – вели д-р Балажи.

Што всушност претставува „Би инвизибл“?

Третманот се состои од сет алајнери, кои се изработуваат посебно за секој пациент. Најпрво се прави дигитален орален скен на забите, а потоа со помош на специјален софтвер се прави анализа со која се проектира движењето на забите.

Како резултат се добива симулација на движењето на забите и пациентот може однапред да го види крајниот резултат.

Можност за грешка не постои, па доколку пациентот се придржува до упатството – го следи својот личен план на третманот, прописно ги менува алајнерите и ги носи редовно 20-22 часа дневно, резултатот ќе стигне онаков каков што се гледа на симулацијата. И ќе стигне за проектираното време, а тоа е 6-9 месеци, во зависност од степенот на корекција што е потребен, што е многу пократко во споредба со третманот со класични жичени протези.

– Пациентите, во принцип, не ги сакаат жиците. Жиците за нив најчесто значат болка, заглавена храна, отежната орална хигиена и слика за себе што баш и не им се допаѓа. „Би инвизибл“ е целосна спротивност – вели докторот.

Д-р Балажи е член на елитното здружение на стоматолози „Style italiano“, како и на European Aligner Society, American Academy Clear Aligners и Japan Academy of Aligner. Тој е лиценциран за овој иновативен метод за целиот регион и најавува експанзија на „Би инвизибл“ на поширока територија.

– Добриот глас надалеку се слуша. Ова ни се потврди уште во првата година од работењето. Имаме многу добра соработка со ординации и пациенти од повеќе земји од регионот, од Европа и подалеку. Тоа нè радува како компанија, но свесни сме за одговорноста и предизвиците за следните години. Во тимот имаме врвни експерти од Америка и од арапските земји, кои одлучиле да инвестираат заедно со нас за доброто на пациентите. Задоволството е навистина огромно кога создавате среќни и задоволни насмевки – вели докторот.

Текст и фото: ПР, Економист: Светот во 2020-та

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време