Трик што гарантира најмеки палачинки на светот: Никогаш повеќе нема да ви бидат жилави!

Генијален трик

Од стандардниот рецепт се разликува само во начинот на додавање јајца

Палачинките се десерт што сите ги обожаваат, а најмногу им се радуваат децата.

Сите го знаеме стандардниот рецепт за палачинки кој е лесен за приготвување.

И покрај вложениот труд, на многумина им се случува омилениот десерт да не им излезе како што сакале.

Но со помош на еден трик и малку поинакво приготвување на смесата, палачинките секогаш ќе ви бидат совршени.

Приготвување:
  • Пригответе смеса за палачинки на вообичаениот начин, со мала измена, така што белките ќе ги одвоите од жолчките. Изматете ги жолчките во смесата, а белките оставете ги на страна.
  • Кога во смесата ќе ги ставите состојки (освен белките), добро промешајте.
  • Од белките направете изматен снег, кој не треба да биде ниту мек, ниту цврст.
  • Полека додајте ги изматените белки во смесата.

Токму овој изматен снег ќе им даде пенеста структура, мекост и фантазија од вкусови. Толку се совршени, што дури и кога ќе се оладат и отстојат, нема да станат жилави!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време