Трчањето на студено време создава чувство на среќа

Вашето расположение и вашето тело ќе ви бидат благодарни

Зимското трчање има големи придобивки за менталната стабилност

Тренинзите надвор во кое било време од годината, но особено за време на најтемните денови во годината, носат мноштво ментални и физички придобивки.

Психотерапевтите велат дека трчањето надвор може да биде одличен противотров, затоа што трчањето на дневна светлина создава ендорфин, што дава радосно чувство и поголема енергија.

Во зима се потите помалку и ќе бидете подобро хидрирани. Се чувствувате и поенергично. Вашето срце ќе работи побавно и постепено ќе можете да ги зголемувате километрите, дишењето ладен воздух ве буди и прави да се чувствувате живо.

Зимското трчање има големи придобивки за менталната цврстина. Ќе станете посилни и поподготвени да се справите со грубите точки од трчањето што доаѓаат напролет. Но тоа исто така носи и физички придобивки. Како што деновите стануваат пократки и температурите опаѓаат, направете план и излезете на трчање.

Вашето расположение и вашето тело ќе ви се заблагодарат.

Фото: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време