Свежо миените пешкири мирисаат непријатно? 5 трикови како да го спречите тоа

Не ги правете овие грешки

Ако крпите не мирисаат убаво на детергент кога ќе ги извадите од машината за перење, има само една причина: бактерии!

Иако е логично дека миењето во машината ги чисти крпите, всушност, бактериите и габите можат да се формираат во самата машина со текот на времето – и оставаат непријатен мирис на крпите. Друга причина: бактериите веќе биле на крпите пред миењето – на пример: тие биле во корпата за алишта долго време. Тогаш обичниот детергент нема да биде ефикасен против непријатните мириси.

Што помага при смрдливите пешкири?

Лек кој помага против непријатни мириси е сода бикарбона. Едноставно додадете лажица сода бикарбона во вообичаениот детергент и измијте ги крпите на 60 степени или повеќе. Сода бикарбоната ќе ги неутрализира непријатните мириси.

Како да избегнете непријатни мириси?

Дали претпочитате да миете облека во ладно миење затоа што сакате да заштедите пари? Можете да го направите тоа со облека, но од време на време алиштата треба да се мијат на 60 или повеќе степени за да убијат бактерии и подобро да се исплакне насобраниот слој во машината – што може и да го заглави одводот. Затоа е најдобро да се перат пешкири кои издржуваат високи температури на миење на програма што дава дополнителна топлина!

Не затворајте ја машината

Не го затворајте тапанот по миењето. Ако воздухот не може да циркулира, габите се формираат во машината од остатокот од водата. Штедливата програма обично не успева да ја исчисти машината на крајот на миењето. Продолженото миење нема да прави никаква штета од време на време за добро да ги измие нечистотиите и бактериите.

Исчистете го филтерот на машината

Ако мирисливи пешкири излегуваат од машината за перење, можно е филтерот да биде затнат, дека габите се формирале во диспензерот за детергент, или дека крпите биле премногу долго во корпата за перење.

Чувајте само суви алишта

Она што не е целосно суво не треба да биде во плакарот. Можете да ставите крпи во плакарот само кога се целосно суви.

Прочитајте и: Овие места во бањата повеќето од нас редовно забораваат да ги чистат

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време