Што да направите кога нешто ќе ви влезе во око? Внимателно проучете ги овие седум совети

Прво, обидете се да ја преместите честичката со солзи и трепкање, така што таа сама ќе излезе од окото. Имајте на ум дека окото во кое се наоѓа туѓото тело никогаш не треба да се трие бидејќи тоа може да го оштети.

Важно е да знаете кога да побарате медицинска помош, а тоа се ситуации кога се наоѓа хемикалија во окото, предмет што долетал со голема брзина и го оштетил окото. Исто така, ако остри парчиња како стакло и метал влегуваат во вашето око, никогаш не обидувајте се сами да ги отстраните за да не направите уште поголема штета.

Покрај тоа, ако станува збор за мала честичка како што се песок, прашина и слично, што се обидовте сами да ги отстраните, но подоцна се појави црвенило, нарушувања на видот или болка, не заборавајте да побрзате на лекар.

Ви донесуваме неколку совети како да се обидете да отстраните некои честички, трепки и сл. од окото, кои не претставуваат опасност, но се непријатни бидејќи пречат.

Како прво, пред да ги допрете очите, не заборавајте да ги измиете рацете темелно за да спречите бактерии, вируси и други штетни материи да влезат во вашите очи.

Пред да го „почешате окото“, обидете се да го поместите она што ве мачи со солзи и трепкање за да не излезе само од вашето око. Имајте на ум дека окото во кое се наоѓа туѓото тело никогаш не треба да се трие бидејќи тоа може да го оштети.

Ако солзите и трепнувањето не помагаат, погледнете што и каде влезе во окото пред добро осветлено огледало. Подигнете го горниот капак, а потоа долниот со прстите.

Откако ќе ја пронајдете честичката што ви пречи, време е да се обидете внимателно да ја отстраните со влажно стапче за уши завиткано во памучна волна. Ако тоа не помогне, наполнете сад со млака вода, потопете го лицето во него, држете ги очите отворени, а потоа извадете ја главата од водата и трепкајте.

Прочитајте и: Има спас: Лекар открил лесни трикови како да избегнете мамурлак

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време