Секој април посипувајте го тревникот со шеќер: Еве зошто!

Трик на искусни градинари

Со овој трик, дворот ќе ви биде најубав досега

Ако сте пробале сè, но тревникот сè уште не ви е доволно убав, густ и зелен, испробајте го овој трик. Секоја пролет, посипувајте ја тревата со шеќер.

Градинарите што го прават тоа секој април велат дека тревникот никогаш не им изгледал поубаво, а ефикасноста на шеќерот ја потврдуваат и експертите.

Тие велат дека белиот шеќер поволно дејствува на изгледот на тревата, бидејќи бактериите и инсектите се хранат со него, па тревата останува неоштетена. Шеќерот ја зајакнува тревата и го спречува растењето на плевелот, но не ги уништува микроорганизмите што ја збогатуваат земјата.

Предноста на шеќерот во однос на хемиските производи е тоа што е евтин.

Постапката е следна:

Посипете чаша шеќер врз тревата и тоа е сè! Откако ќе го ставите шеќерот, добро полејте го тревникот. Повторувајте ја оваа постапка еднаш напролет и еднаш наесен.

Овие се најчестите грешки што ги правите во вашата градина
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време