Приказна за јапонски самурај што го воодушеви светот: Вака реагираат паметните луѓе на навредите!

Приказна што ќе ви ги отвори очите

Дознајте како мудрите луѓе реагираат на омразата, зависта и навредите

Си живеел еднаш еден стар мудар самурај. Имал група ученици и ги подучувал на мудрости и на воени вештини. Еден ден, за време на обуката, му пришол еден млад војник познат по својата грубост и суровост.

Неговата омилена тактика била провокацијата: тој ги навредувал противниците кои губеле трпение, го прифаќале предизвикот, но во лутина правеле многу грешки и на крајот ја губеле битката. Така било и овој пат: војникот кажал неколку навреди и почнал да ја набљудува реакцијата на самурајот. Самурајот мирно продолжил со предавањето.

Тоа се повторило неколку пати. Кога самурајот не изреагирал и третиот пат, војникот налутено си отишол од предавањето. Останатите ученици внимателно и заинтересирано ја набљудувале ситуацијата. По заминувањето на војникот, еден од нив не издржал:

„Учителе, зошто ги толериравте неговите напади и навреди? Требаше да го предизвикате на борба!“

Мудриот самурај одговорил:

„Кога некој ќе ви донесе подарок и вие нема да го прифатите, каде ќе заврши подарокот?“

„Кај неговиот сопственик“, одговориле учениците.

„Истото важи и за зависта, омразата, навредите и злобата. Сè додека не ги прифатите, тие му припаѓаат на човекот кој ги донел“, мудро заклучил самурајот.

 

Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време