Поминувате многу часови пред компјутер? Имаме неколку совети за вас!

Долгите часови поминати на компјутер во нашиот секојдневен живот негативно влијаат на нашето тело.

Седечки режим и изложување на очите на екранот може да предизвика болка во грбот и вратот, главоболки и особено проблеми со видот, како што се замор и иритација на очите. Со развојот на технологијата во последниве години, употребата на компјутери станува сè поосновна навика на нашите животи. Затоа, мора да бидеме внимателни и да примениме одредени тактики со цел да избегнеме сериозни ефекти што ќе создадат проблеми во нашето тело.

Држење на телото

Тајната лежи во правилното позиционирање на нашето тело кога поминуваме многу часови на компјутер. Особено, треба да се има предвид дека колената треба да бидат свиткани на 90 степени, нозете на подот, а грбот да биде совршено исправен.

Правилно поставување на компјутерот

Би било добро да бидете на растојание од компјутерот и екранот колку што е должината на вашата рака.

Ниво на осветленост

Осветленоста на екранот на компјутерот, исто така, игра важна улога во заморот на очите. Значи, за да не создадете проблеми со видот и да ги одморите очите, држете го ниско. Дополнителен совет: би било добра идеја да не ги надминувате границите за автоматска осветленост поставени од секој компјутер врз основа на неговата функција.

Поставки за фонт

Во случаи кога треба да пишувате или читате на компјутер, идеално решение би било да ги зголемите буквите за да не ги напрегате очите. Кога фонтот се зголемува, може да се оддалечите малку подалеку од компјутерот.

Направете пауза

Кога имате напорен ден за кој е потребно да поминете многу часови пред екранот на компјутерот, важно е да не ги надминувате дозволените граници. Повеќето луѓе морат да ѝ дадат предност на својата работа, особено ако исполнуваат барани рокови, но ние мора да правиме чести паузи, по можност на секои 20 минути, не подолго од 5 минути. Одморете се со одење и истегнување на вашето тело, но и активирање и избегнете болките во телото.

Фото: Pexels

Светло во просторијата

Правилното осветлување во просторијата, исто така, игра важна улога ако поминувате многу часови на компјутер. За да избегнете оптоварување на очите, препорачливо е да користите ролетни за надворешно осветлување и помала ламба за внатрешно осветлување и ако е можно, поставете го екранот така што прозорецот е настрана, наместо пред или зад компјутерот.

Трепкајте

Според истражувањето, забележано е дека голем процент од луѓето Поретко трепкаат кога се пред екранот, како резултат на што им се сушат очите и се иритираат.

Вежби за очи / тело

Лекарите препорачуваат да се придржувате кон правилото „20-20-20“ – тоа е на секои 20 минути, да гледате на предмет оддалечен околу 6 метри 20 секунди за да избегнете замор и заматен вид.

Проблеми со видот

Оние кои веќе имаат проблеми со видот, треба да го посетат својот офталмолог. Тие ќе ве известат за заштитата што можете да ја добиете со примена на соодветен третман, или можеби ќе треба да користите специјални очила на вашите очила за ваша максимална безбедност.

Одморете се

Ако природата на вашата работа бара многу часови пред компјутерот, обидете се да го погледнете екранот на мобилниот телефон што е можно помалку кога ќе завршите со компјутерот. Одвојте малку време да ги одморите очите и да се опуштите.

Прочитајте и: Можеме да го сториме тоа: Пет идеи кои го олеснуваат пиењето осум чаши вода на ден

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време