Ова цвеќе не е за во домот: Може да ве отруе, без да бидете свесни за тоа!

Обрнете внимание!

Некои билки едноставно не може да се чуваат дома, бидејќи нивниот сок содржи отровни материи кои предизвикуваат здравствени проблеми кај луѓето

Особено внимателни мора да бидете ако имате дома мали деца и животни. Овие билки не се погодни за домот…

Олеандер и дифенбахија

Опасни се за човечкото тело и секоја работа со оваа билка мора да се врши со ракавици.

Треба да водите сметка и за следново:
  • Лилјаните испуштаат јаглероден диоксид и го нарушуваат сонот.
  • Орхидеите го возбудуваат нервниот систем.
  • Фикусите можат да предизвикаат алергија.
  • Туберозите негативно влијаат врз кардиоваскуларниот систем.

Не чувајте болни билки и вештачко цвеќе дома. Исто така, обидете се во домот да одржувате рамнотежа и да имате еднаков број машки и женски билки. Женски билки се темјанушки и циклами, а машки се цитруси, драцена, бамбус и други.

За да создадете поволна енергија дома, одгледувајте билки со тркалезни листови.

Цвеќе што обожава ладовина: 5 раскошни билки за балкон и градина без сонце!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време