Ова е најлошото место за чување лекови дома

Обрнете внимание

Кујната е невообичаено место за чување лекови, а за нив нема место ниту во спалната соба, што значи дека бањата е логичен избор за тоа, нели? Но, фармацевтите велат дека тоа е веројатно најлошото место за домашна аптека.

Лековите се изложени на висока влажност во бањата, што веројатно ќе предизвика да ја изгубат ефикасноста, велат од здружението на германски фармацевти БАХ. Ова е точно дури и ако не го отворите пакувањето.

Наместо тоа, повеќето лекови претпочитаат ладни и суви места, помеѓу 15 и 25 ° С. Тие не треба да бидат изложени на високи температури или висока влажност. Во фрижидер треба да ги ставите лековите на кои е тоа напишано експлицитноили или фармацевтот ќе ве предупреди за тоа.

Кога живата во термометарот надминува 25 ° C, најдобро е да се чуваат повеќето лекови и козметика во фрижидер или просторија заштитена од директен извор на топлина, светлина и влага. Ако лекот не е соодветно зачуван, може да се раствори, да се распаѓаат активните супстанции и да се намали ефикасноста на лекот. Во исто време, може да има промена во органолептичките својства, односно бојата, конзистентноста, мирисот и вкусот.

Антибиотиците треба да се чуваат во фрижидер во текот на летото, бидејќи, на пример, тие би ја изгубиле стабилноста и ефективноста на собна температура. Капки, вагинални таблети, инхалатори, инјекции на инсулин треба да се чуваат на температура од два до осум степени.

Експертите предупредуваат дека лековите не треба да се чуваат под температури на замрзнување, бидејќи ќе замрзнат и повторно ќе ја намалат нивната ефикасност.

Ако е крем, ќе биде сомнително ако има грутки. Промена на бојата и чуден мирис треба да се сметаат за предупредувачки знаци дека нешто не е во ред со мастите и геловите. Во суштина, ако лекот изгледа различно од вообичаеното, не користете го.

Прочитајте и: Како кашкавалот да остане свеж, да не се расипа и да не мувлоса: Само ставете го во кутија со ова!

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време