Не пијте вода додека јадете!

Како и пред и по оброкот!

Пиењето вода пред, во текот и веднаш по јадењето им е навика на многумина. Најновите истражувања покажуваат дека тоа ќе ви донесе повеќе штета отколку корист.

Имено, преголемо количество течности во текот на јадењето може да предизвика надуеност, проблеми со варењето и да ја спречи правилната апсорпција на хранливите материи. Затоа избегнувајте да пиете вода половина час пред јадење и еден час по јадење.

Ако баш морате да пиете за време на ручекот за полесно да ја проголтате храната, гледајте тоа да бидат мали голтки. Идеалната pH-вредност во желудникот изнесува 1 до 2, и таквото ниво на киселост помага за разградување на белковините, отпуштање на гастроинтестиналните ензими, апсорпција на витаминот Б12 и претворање на храната во раствор, што го олеснува варењето.

А кога пиете вода во текот на јадењето, целиот тој процес се забавува, доаѓа до надуеност и лошо варење.

Извор: Руски доктор

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време